Koniec MDM – co to oznacza?

W styczniu tego roku uruchomiono ostatnią transzę dofinansowania w programie Mieszkanie dla Młodych. Pieniądze rozeszły się w błyskawicznym tempie, jak zresztą od początku zakładano. Już wiadomo, że nie każdy zainteresowany otrzymał obiecany przez Bank Gospodarstwa Krajowego zastrzyk gotówki – część osób musi wobec tego poradzić sobie biorąc standardowy kredyt hipoteczny a ci, którzy nie wykazują zdolności kredytowej zostaną z niczym.

 

MDM Mieszkanie Dla Młodych

MDM Mieszkanie Dla Młodych

Państwo nie przewiduje póki co kolejnych (po MDM i programie Rodzina na Swoim) form pomocy w zakupie nieruchomości. Zapowiadany program Mieszkanie Plus zakłada budowę mieszkań pod długoterminowy wynajem z możliwością wykupu po 30 latach, jednak dokładne warunki nie są jeszcze sprecyzowane, a co najważniejsze nie ma jednoznacznie określonej daty wejścia programu w życie. Proponowane rozwiązanie nie stanowi realnej alternatywy dla programu MDM lub kredytu hipotecznego właśnie z uwagi na zakładaną formę własności nieruchomości, bardziej zbliżoną do założeń tzw. TBS-ów czyli mieszkań oferowanych w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

 

Program MDM, zwłaszcza w jego końcowej fazie cieszył się ogromną popularnością i znacząco zwiększył ruch na rynku nieruchomości. Otworzył możliwość zakupu mieszkania osobom nie mającym wkładu własnego, które w innym wypadku w ogóle nie rozważałyby opcji kredytu. Spowodowało to “wyczyszczenie” rynku z nieruchomości atrakcyjnych cenowo o niekoniecznie wysokim standardzie. Mieszkania spełniające kryteria ceny za metr kwadratowy rozchodziły się w mgnieniu oka, z czego korzystali także sprzedający. Z drugiej strony również rynek deweloperski zanotował zwiększony ruch, zwłaszcza, że większość deweloperów chętnie proponowało rozwiązania pomagające dostosować warunki zakupu konkretnej nieruchomości do założeń programu.

Rynek nieruchomości w roku 2017 w naturalny sposób odczuł wpływ programu Mieszkanie dla Młodych. Obecnie należy czekać na powrót do względnej równowagi, która może oznaczać spadek popytu, jak również obniżenie cen mieszkań.

Opinia autora wpisu
Data oceny
Nazwa
Opinia
Ocena Autora
51star1star1star1star1star
Posted in: Blog

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

SZYBKA POŻYCZKA PRZEZ INTERNET